NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

SZUKAJ NA STRONIE:

Kościół p.w Wniebowzięcia NMP

Kościół - JarosławiceW 1325 roku rycerz Jarosław Mareusz (vel Marcuszewski) herbu „Lewart”, otrzymał od króla za swe zasługi ziemię, zaś od biskupa krakowskiego Lamberta zezwolenie na wybudowanie kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w założonej wsi Jarosławice.

Brak jest dokumentów mówiących o relikwiach umieszczonych w głównym ołtarzu ani też opisu pierwszego obrazu Najświętszej Maryi Panny. Według kroniki parafii, cudowne ocalenie obrazu i mieszkańców dokonało się w lipcu 1656r. podczas „potopu szwedzkiego”. Wizerunek matki Boskiej ukazał się na frontonie kościoła zanim wkroczyli wycofujący się spod Jasnej Góry Szwedzi. Postępująca armia Karola Gustawa z Rawy Mazowieckiej na Radom wysłała oddział zwiadowny pod dowództwem gen. Rogera db Aschenberga, który pod Jarosławicami wpadł w zasadzkę Polaków i uciekł do Radomia. Ten czyn dał czas (2 dni) na wyniesienie obrazu, naczyń liturgicznych i samych mieszkańców do ukrycia się w pobliskich lasach, gdyż właściwa armia szwedzka spalił kościół i wieś. Po zakończonej wojnie zbudowano tymczasową kaplicę, w której umieszczono obraz Najświętszej Maryi Panny.

Kościół Jarosławice wnetrzeW 1682r. do Jarosławic przyjechał ociemniały ks. Jan Gawroński. Słyszał on o cudownym obrazie w Jarosławicach i postanowił udać się z pielgrzymką. Po przyjeździe na miejsce udał się wraz z woźnicą do kaplicy przed obraz N.M.P. i tam modląc się doznał cudu przejrzenia na oczy. Na dowód swojej wdzięczności dla Matki Bożej i na pamiątkę tego cudu odbudował kościół z drzewa modrzewiowego, który przetrwał do 1939r., ufundował ołtarz główny, dokonał renowacji obrazu. Całość była gotowa w 1700 roku.

W głównym ołtarzu był obraz Ukoronowania matki Boskiej w Niebie. Nad głową Bogurodzicy Bóg Ojciec i Bóg Syn podtrzymują koronę, głowę Matki Bożej otaczały promienie i gwiazdy. Przypuszcza się, że obraz obecny jest z tamtego okresu czasu po renowacji lub nowy według obrazu pierwotnego. W 1940r. kościół został rozebrany na części i ukryty przez parafian, podobnie obraz, gdyż hitlerowcy wysiedlili mieszkańców i urządzili tu poligon wojskowy. Po zakończonej wojnie obraz powrócił do tymczasowego złożonego kościoła. W latach pięćdziesiątych został wybudowany kościół murowany, na planie kościoła drewnianego, w którym był ołtarz z 1700 roku.

Parafia p.w Wniebowzięcia NMP
Jarosławice 18, 26-625 Wolanów
www.jaroslawice.pl

album fotograficzny

ATRAKCJE NA MAPIE

KALENDARIUM WYDARZEŃ


wirtualne zwiedzanie

Aktywna Wieś

szlak kulinarny

smaki radomki

w gminie wieniawa

NASZE GMINY:


gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew
dofinansowanie logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.W DOLINIE RADOMKI
skrócone menu

Aktualności
Galeria
Mapa strony
Kontakt

© 2020 W Dolinie Radomki |
Licznik wizyt: 3509753

Projekt i wykonanie:
Agencja Zarządu Nieruchomości
i Rozwoju Regionalnego

m.ostrowska